Frankfurt 2011 – Osvětlovací technika

Letošní Prolight + Sound ve Frankfurtu přinesl několik významných novinek, a to především v osvětlovací technice. Výrobci na expozicích rozhodně nešetřili a některé prezentace produktů byly opravdovým zážitkem.

Frankfurt 2011 - Osvětlovací technika

Vloženo 22. 04. 2011

JB-lighting – opět náskok před konkurencí

Německá firma JB-lighting odhalila hned dva nové modely otočných hlav JBLED A8 a JBLED A12 a prototyp osvětlovacího pultu LICON 2X.

JBLED A8/A12

Nové JBLEDky byly v hale 9.0 velkým tahákem a JB-lighting si pochvaluje vysokou návštěvnost. Oba modely jsou osazeny RGBW multi-chip LEDkami v 15W třídě. LEDky jsou uspořádány do hexagonu, 37 ks u JBLED A8 a 61 ks u JBLED A12. Optický systém je shodný u obou modelů a má úctyhodný zoom v rozsahu 8º – 48º. Z klíčových vlastností bych uvedl ještě precizní true-color dimmer 0–100 % a integrovaný W-DMX přijímač.

Mám-li se podělit o dojmy z praktické ukázky nových JBLED na stánku výrobce, jsou to:

neskutečná intenzita světla (A12 = 1200–1500 W výbojka) krásné pastelové i saturované barvy čistá bílá perfektní homogenita nasvícené plochy i při širokém zoomu stále kompaktní velikost

Co dodat, ...JB-lighting je zase o krok napřed.

LICON 2X

Další dobrou zprávou je vývoj zcela nové konzole LICON 2X, kterou JB-lighting představil zatím jako prototyp. Nový LICON bude primárně určen pro živé svícení stejně jako staré modely. Výrobce slibuje dva integrované dotykové displeje, propracovaný software a velice rychlý start po zapnutí.

LSC Lighting Systems – originální produkty pro instalace a touring

Australská firma LSC představila několik novinek a nových verzí stávajících produktů.

Redback Wallmount

Instalační firmy bude zajímat ostrá verze nástěnných stmívačů Redback Wallmount, které najdou svoje místo v menších divadlech, kulturních domech, v instalacích hotelů apod. Stmívače Redback Wallmount nabízejí prvotřídní výkon v konfiguraci 6, 12 a 24 kanálů v jednom zařízení s možností volby osazení stmívaný nebo spínaný kanál (relé) a RDM funkci.

Redback Control Plates

Úplnou novinkou jsou nástěnné ovládací panely pro jednotky Redback Wallmount s 1, 2 nebo 6ti tlačítky. Prostřednictvím nástěnných panelů je možné po CAT5 kabelu ovládat paměťové banky stmívací jednotky včetně fade times.

NEXUS

Nová produktová řada zahrnuje špičkové převodníky Ethernet/DMX512. Na výběr jsou varianty 1-port, 5-port portable/truss mount a 5-port rack. Tyto jednotky jsou schopné konvertovat a mixovat protokoly ArtNet, Streaming ACN a DMX512 v libovolné kombinaci. Nepostradatelné zařízení pro moderní distribuci dat v rental firmách a pevných instalacích.

Clarity QX1 USB to DMX dekodér

Nový hardware pro PC/MAC based software Clarity.

Clarity v1.4 preview

Na expozici LSC byl k vyzkoušení PC/MAC based software pro řízení světel a mediálního obsahu Clarity v nové testovací verzi 1.4. Ta přináší nové funkce jako keypad patching, multi-patch, timeline view of cue lists. Ostrá verze vyjde cca za měsíc.