HK Audio Elements – ozvučení pouti do Izraele

Česká národní pouť do Izraele.

HK Audio Elements - ozvučení pouti do Izraele

Vloženo 13. 12. 2013

HK Audio Elements = velký zvuk v miniaturním kabátě !!!Ozvučit auditorium pro 1.100 posluchačů ve Státu Izrael navíc se systémem, který si vezmete jako kufr do letadla – bláznivá myšlenka!Dnešní doba přináší fantastická překvapení. Myšlenka pana Mayera na vytvoření spojité vlny vhodným umístěním více reproduktorů vzdálených maximálně λ/2 otevírá epochu line array systémů. Firma HK Audio line array evoluci završila myšlenkou Elements – velkým line array zvukem v miniaturních rozměrech. Systém HK Audio Elements si nás opravdu získal. Potřebovali jsme řešení, které bude mobilní, estetické, ovšem to vše bez zvukových kompromisů. Elements nás přesvědčil svou dynamikou a věrnou reprodukcí. Jednotlivé nástroje kapely zněly opravdu živě. Miniaturní rozměry a váha, rychlost instalace i balení byly další důležitou podmínkou vybraného řešení. Systém je navíc velmi odolný proti zpětné vazbě, což je v případě živých televizních přenosů velmi důležitá charakteristika. V Izraeli nás čekaly tři významné akce. První se odehrála nad Tiberiadským jezerem, druhý den jsme se přesunuli do Betléma v Palestině. Celá akce vrcholila v neděli v Jeruzalémě v chrámě sv. Anny. Všechny události se odehrávali před objektivy České televize a televize NOE, která navíc z jednotlivých míst realizovala přímé přenosy do České republiky. V průběhu příprav jsme museli řešit celou řadu formalit. Stát Izrael úzkostlivě dbá na bezpečnost. Aerolinky na splnění váhových limitů,… Nevadí! Elements s námi odletěl jako osobní zavazadlo!!! Žádná z částí ozvučovacího systému nepřekročila limitních 32 kg. Systém jsme napájeli z jedné zásuvky, jištěné 16A. I při velmi hlasité reprodukci proud nepřekročil 6A – reprosoustava je osazena velmi citlivými měniči. Main systém byl sestaven ze subbasů HK Audio Elements E110 Sub AS s 10“ reproduktorem v aktivním boxu – pevný bas bez limitací přenesl vše, co jsme mu naservírovali. Z basu na distanční tyč jsme posadili dvojici středovýškových reproduktorů E835 – jemné detaily, rovnoměrně pokryté auditorium, dostatek výkonu, nikde zpětná vazba. Opět neskutečná pohoda při transportu, instalaci i balení – váha jedné reprosoustavy 4,5 kg je téměř nepochopitelná. Pro vykrytí bočních prostor jsme jako sidefill použili „malého bratra“ – subbas HK Audio Elements E110 Sub A se dvěma středovýškovými reproduktory HK Audio Elements E435. Druhou problematickou částí zvukového konceptu bylo osazení mikrofonů pro jednotlivé interprety. Z mnoha alternativ jsme se rozhodli pro volbu, kterou volí nejlepší gospelové sbory, mikrofon Audix OM6 – zní opravdu skvěle. Vzhledem k tomu, že jsme ozvučovali sbor, kde dominovaly dívčí hlasy, požadovali jsme zachycení jemných nuancí pěveckého projevu bez uječených výšek. Na ekvalizéru byla téměř rovina, pouze jsme ořízli nízké frekvence pod fundamentem lidského hlasu.

Kompletní specifikace použité techniky:PA systém: HK Audio Elements (E110 Sub AS, E110 Sub A, E435, E835)Mixážní pult: Yamaha 01V/96V – ideální volba do 20 kg – plné využití 32 kanálů ve dvou vrstváchStage box: Innovason SR 16, super preampy i AD/DA převodníkyKomunikační protokol: EtherSoundMikrofony pro bicí: Audix drum set elite 8, s D6 na KickElektrická kytara: Hughes & Kettner TubeMeister 5 HeadAkustická kytara: Radial PZ PRE – acoustic preamp pedalBaskytara: Radial Bassbone – bass preamp pedalKlávesy:- DI box Radial ProDI pro Yamaha stage piano- DI box Radial ProDI pro Korg KromeŽestě: Audix ADX 20i, pověšené na bezdrátovém systému Mipro ACT 747Housle: Audix ADX 20iZpěv: Audix 0M6Ambientní mikrofony: AT 5100IEM System: Mipro MI 808Bezdrátové mikrofony: Mipro ACT 747

PS: Kostel sv. Anny v Jeruzalémě měl slyšitelný dozvuk na nízkých kmitočtech více jak 6 sekund. V kostele je instalován systém nejmenované značky, který diskrétně hraje jako telefonní sluchátko ve středech a výškách. Místní znalci varovali, že pokud signál pustíme dolů, celou reprodukci zničíme, zvuk bude jedna koule! S použitím HK Elements, které dokáže přesně směrovat akustickou energii do požadovaného auditoria, jsme téměř dokonale kompenzovali problém prostoru. Detailní bylo nejen mluvené slovo, ale i zvuk hrající kapely s baskytarou i plnohodnotnou bicí soupravou.

Ing. Jiří Cočev, ředitel Biskupského gymnázia ve Žďáře n.S."