Pandora (pojmenovaná podle dobře známé postavy z řecké mytologie) je zcela nový způsob panorámování, který poskytuje daleko lepší hudební zážitek než tradiční stereo panoraming.
Zvukový mistr a renomovaný hudební inženýr klasické hudby, Carsten Kummel, vysvětluje: “Problém při tradičním panorámování je ztráta signálu na jedné straně, když panoramujete na druhé. Spousta zvukařů tento problém řeší mono mixem, ale to je vcelku neproveditelné, pokud zvučíte show, kde se musíte vypořádat s 80-100 kanály. Takže jsem postupně začal používat delay a zkoušel, jestli se tím něco zlepší.”
“Provedl jsem celou řadu testování a měření a výsledek byl naprosto udivující – díky nástrojům, jež nám samým dopomáhají k reprodukci toho, jak náš sluch přirozeně funguje, se nám otevírá zcela nový svět se spoustou možností,” pokračuje Carsten. “Podobných výsledků jsem dosáhl i za použití dostupných funkcí Eclipse, ale jednalo se pouze o složitou práci s nimi, ta samotná funkce ještě nebyla součástí Eclipse. A to byl přesně ten okamžik, kdy na řadu přišel Hervé de Caro, tvůrce Eclipse – když jsem s ním prodiskutovával své závěry, řekl, že to je přesně to, co chtěl do Eclipse začlenit. Po pár počátečních experimentech se tomuto géniovi, spolu se svým týmem, podařilo vytvořit prototyp algoritmu, jenž tuto funkci umožňoval. A to vše za pouhé dva dny!
”Hervé de Caro doplňuje: “Ačkoli to tvrdím já, je to skutečně naprosto skvělá funkce. Celý svět čekal na Pandoru a konečně, díky spolupráci s Carstenem, je tu. Carsten přes tři roky pomalu propracovával tuto ideu a v reálu ji téměř každodenně testoval při zvučení symfonických orchestrů po celém světě.“
“Aniž bychom zacházeli do technických detailů, rozdíl pro posluchače je naprosto neskutečný,“ vypovídá Hervé. “Konečně jsme našli způsob, jak panorámovat zvuk z levé strany na pravou tak, aby byl vytvořen naprosto přesný stereo poslech pro všechny diváky bez ohledu na to, v jaké části hlediště sedí. Bez sebemenší ztráty kvality zvukové informace jak pro ty, co sedí zcela nakraji, tak pro ty, co jsou uprostřed. Vzhledem k tomu, že pouze reprodukujeme přirozenou vlastnost ucha, je výsledný zvuk skutečně lepší. V praxi to znamemá, že ačkoli sedíte zcela vlevo, zatímco signál byl snímán z pravé strany, slyšíte ho zleva, i přes to, že byl posunut doprava, a naopak. Předtím, při tradičním panorámování, byste zleva neslyšeli vůbec nic a zvuk zprava by k vám doléhal z dálky – což by znamenalo, že ztratíte zhruba polovinu zvukového vjemu. Při tradičním panorámování dokonce i ti, co sedí uprotřed jsou trochu ochuzeni v kvalitě zvuku. Pandora to vše dokáže rovnoměrně korigovat a vy tedy slyšíte po celou dobu vše a navíc nejste ani trochu ochuzeni o stereo zvuk. Není to úžasné?!”