Mikrofony Audix a systém Yamaha AFC na střední škole Historic C.K. McClatchy High School

Yamaha Active Field Control (AFC3) unikátní systém, který nemá obdoby. Jakýkoli prostor rázem promění ve velkou koncertní síň, intimní jazzový prostor nebo jakékoli akustické prostředí, které Vás jen napadne. Ideálně v kombinaci s mikrofony Audix SCX1, díky kterým může tento důmyslný systém zazářit.

Mikrofony Audix a systém Yamaha AFC na střední škole Historic C.K. McClatchy High School

Vloženo 05. 06. 2020

C.K. McClatchy High School je nejstarší střední školou ve městě Sacramento a navštěvuje jí 2 000 studentů. S iniciativou přilákat nové studenty se zájmem o umění, spustila škola projekt za 23 milionů dolarů pod názvem C.K. McClatchy Theatre Project. Ten zahrnoval kompletní renovaci hlediště v designu art deco, původně postaveného v roce 1937. Ačkoli hlediště bylo rozebráno do šroubku, nový design si zachoval mnohé z původní stavby, včetně vitrážových oken a klenby stropní konstrukce. Klíčovým prvkem renovace, která nemá obdoby, však byla instalace nejmodernějšího systému Yamaha Active Field Control (AFC3) jako součásti nového ozvučovacího systému.

AFC je systém, který umožňuje různě upravovat prostorovou akustiku. Pracuje s odrazy zvuku a ozvěnou za použití mikrofonů, reproboxů a digitálního processingu. Se systémem AFC3 lze měnit akustiku v místnosti tak, aby zněla jako velká koncertní síň, intimní jazzový prostor nebo jakékoli jiné akustické prostředí. To je velká výhoda pro klienty, kteří chtějí vytvořit multifunkční prostor a ušetřit náklady na čas a změnu prostoru.

Kritickým komponentem systému AFC3 jsou však mikrofony. Yamaha má k dispozici pouze omezený počet certifikovaných mikrofonů pro použití se systémem AFC3. Buď je to studiový kondenzátorový mikrofon Audix SCX1 nebo miniaturní kondenzátorový mikroforn Audix M1280B. Joe Rimstidt, systémový designér z Yamahy a Brian Smith z Acoustic Engineering Consultants se shodli na použití Audix SCX1.

„Audix SCX1 je skvělou volbou, má široký dynamický rozsah a nízký šum,“ říká Rimstidt. „Audix nám nabídl volbu mezi dvěmi charakteristikami, které jsme potřebovali a barva zvuku mezi nimi byla velmi podobná.“

Gary Roda ze společnosti Quality Sound v Stocktonu v Kalifornii, byl vedoucím projektu AFC. Hlediště McClatchy bylo prvním projektem AFC pro Quality Sound; byl to také první systém AFC v severní Kalifornii.

„Tento systém AFC3 pozůstává z osmi mikrofonů Audix SCX1 – dvě párové dvojice (SCX1CMP) v kardioidě v prosceniu a čtyři SCX1O v omni charakteristice se nachází asi 9 metrů od jeviště.“

Dalším kritickým komponentem a instalační výzvou u systému AFC3 byly reproboxy. Bylo nainstalováno šedesát osm reproduktorů Yamaha, včetně 24 x IF2205 připevněných na lištách nad jevištěm, 12 x IF2108 s early reflection, připevněných na bočních stěnách a 32 x VXC8W zapuštěných do stropu asi devět metrů nad nakloněnou podlahou.

Na rozdíl od složitosti instalace se Quality Sound postaral o to, aby se systém Yamaha AFC3 používal velmi snadno.

„Přestože lze systém AFC3 použít k vytvoření jakéhokoli typu akustického prostředí, které si přejete, snížili jsme složitost obsluhy nastavením jednoduchého přístupu k půl tuctu přednastavených scénářů pomocí dotykového displeje Crestron,“ řekl Roda. „Poskytují širokou škálu užitečných nastavení a zároveň jsou uživatelský přívětivé pro studenty.“

Celý výsledek byl přijat velmi dobře.

"Reakce uživatelů byla velmi pozitivní; jsou ohromeni schopností systému AFC3 okamžitě přenést posluchače do zcela jiného akustického prostoru," řekl Roda. "Dobře navržené akustické zpracování prostoru skutečně umožňuje systému AFC3 zazářit. Celkově to byl velmi úspěšný projekt pro všechny zúčastněné."

Více informací o mikrofonech Audix SCX1