Nová verze Steinberg Cubase 9

Na dnešním extrémně vyspělém trhu s Digital Audio Workstation (DAW), kde softwarové možnosti a funkce jejich produktů od všech společností přecházejí z jedné verze na druhou, je těžké si vzpomenout, jak revoluční byla první verze Cubase s MIDI nahráváním v reálném čase, editací a nyní všudy přítomnou stránkou aranžéra.

Nová verze Steinberg Cubase 9

Vloženo 29. 05. 2017

Jsme dva roky před 30. výročím spuštění druhé edice Steinberg DAW a předpokládáme, že společnost plánuje na oslavu něco speciálního. Mezitím však Steinberg vydal Cubase verzi 9. V tomto článku budeme zkoumat verzi Cubase Pro, kromě které jsou dostupné také varianty Cubase Artist a Cubase Elements, které aspirují s méně funkcemi na nižší cenu, takže nemusíte platit za věci, které nebudete nepoužívat.

Software Cubase 9 funguje na platformách OSX a Windows. Využívá sériové číslo a USB autorizační systém včetně USB licenčního klíče, který je jednoduchý a umožňuje snadné používání softwaru na více počítačích jednoduchým vložením licenčního klíče. Steinberg nyní dodává univerzální instalátor, který odemkne správnou verzi zakoupeného softwaru, což by mělo v budoucnu přinést bezproblémovou a souběžnou inovaci pro všechny verze Cubase.

Pro některé je hlavním rozdílem mezi touto a staršími verzemi programu Cubase to, že program již nepodporuje 32bitové doplňky. Samozřejmě existují patche, které pomohou vlastníkům starších pluginů s prací na devítce, jedná se však o software třetích stran. Podstatné je, zda je Váš oblíbený software k dispozici v 64-bitovém formátu. Většina hlavních hráčů na trhu je samozřejmě v této formě nabízí. Pokud ale developer, vyvinul Váš základní VST kompresor na dvě verze starý Cubase, pak pomůže jen některý se zmíněných patchů.

Cubase 9 nyní skenuje všechny zásuvné moduly a zjistí, zda se plně shodují s normami VST 2 nebo 3 prostřednictvím modulu Sentinel - ačkoliv ty, které selžou při testování, mohou být znovu aktivovány na vlastní riziko. Jak ujišťuje Steinberg, obě tyto funkce by měly zlepšit stabilitu programu.

Struktura a vrstvení oken

Hlavní okno programu Cubase (nyní nazývané Project) je tam, kde jsou změny ve verzi 9 nejzřetelnější. Transport Zone je nyní umístěna ve spodní části obrazovky a na hlavním panelu nástrojů se nacházejí rozdíly oproti předchozím verzím. Steinberg chce, abyste přemýšleli o různých oblastech programu jako zonách, takže racky a inspector jsou nyní pravou a levou zónou.
Všechny panely nástrojů mají možnost zobrazení a nezobrazení jako dříve. Různé zóny se dají měnit. Důvodem pro změnu zónové terminologie je vzhled nové funkce - dolní zóny - kterou naleznete na spodní část obrazovky. Měnitelná dolní zóna obsahuje řadu karet, všechny dostupné prostřednictvím klávesových zkratek, které zobrazují různé sekce rozhraní Cubase. Výsledkem toho je, že dosah většinu funkcí Cubase pro každodenní úpravu můžeme mít na jedné obrazovce.

Karta MixConsole dokáže zobrazit výběr faderů, inserty a sendy, zatímco na kartě Editoru lze zobrazit některý z editorů Cubase, kromě List editor. Co se vám zobrazí, závisí to od toho, co je vybráno v okně Project, ale stále můžete získat Cubase se samostatnými okny editoru tak, jak jste zvyklí. Je zřejmé, že zavedení spodních zón je zaměřeno na ty, kteří pracují na noteboocích, což je pravděpodobně většina uživatelů.

Další dvě záložky na úpravu spodní zóny pokrývají Chord Pads - akordové pady, Cubase kreativní nástroj na aranžování MIDI a Sampler Track jako zcela nová funkce. Protažení audia do Sampler stopy vytváří sample ovladatelný pomocí MIDI, který je namapovaný na číslo MIDI noty. Můžete provést základní úpravu zvuku na Sampler tracku a použít funkci audio warp, která ovlivňuje rychlost vzorku samplu, synchronizaci tempa a ladění (pitch).

Najdete zde také filtry a envelope generátory - ve skutečnosti vše, co můžete najít v sofistikovaném softwarovém sampleru. Pokud to nestačí, můžete kliknutím převést sample do HALion, což je samostatný VST sampler Steinberg, tedy pokud ho máte nainstalovaný. Je to rychlé a intuitivní používání nebo zařazení efektů různých typů sampleru do vaší hudby. Je to tak jednoduché, že můžete hned začít.

Rychlé úpravy

Většina DAW má sofistikované funkce undo / redo, ale ne vždy na samotném mixážním pultu, což může být skutečným problémem, pokud omylem posunete fader nebo chcete vyzkoušet jen malé změny mixu. Cubase Mixer má nyní vlastní funkci undo / history - podobnou, ale oddělenou od hlavní. Máte možnost použít jeden nebo více parametrů, které byste chtěli vrátit zpět. Můžete se vrátit, i když je mix včetně změny hlasitosti, panoramata nebo plug-inů. Cubase 9 vám také umožňuje mít více značkovacích Marker tracků, které jsou velmi užitečné, pokud se přesouváme v různém čase a základním-beatem nebo pokud chcete, mohou být značky nastaveny pro různé jiné úkoly.

Kromě těchto rozdílů v pracovních postupech má Cubase 9 několik nových plug-inů a další parametrické respektive vizuální vylepšení starých oblíbených, včetně Autopan, který nyní získává extra režimy synchronizace, shapes a nastavení panoramatu. Frequency je nový ekvalizér, který může pracovat ve stereo, duálním mono nebo Mid / Side režimu. Dále nabízí osm parametrů EQ, které lze individuálně nastavit do módu lineární fáze. Je to precizní, efektivní a zní skvěle s užitečnou klávesnicí na obrazovce, která uspořádá frekvence zobrazené jako noty. Maximizer je tu přesně na to, aby odstranil to, co je příliš tenké a plechové, podobně jako většina produktů od třetích stran. Také je užitečný při vyrovnávání jednotlivých skladeb, aniž jste dělali hodně nežádoucích zásahů s možnými trvalými následky. K dispozici jsou také aktualizace Score editor, včetně režimu rytmického editoru pro vytváření zhuštěných lead-sheets a některé další menší vylepšení a opravy chyb.

Shrnutí

Cubase prošel obrovskou cestu od počáteční verze číslo 1. Často jako lídr nových technologií DAW, s inovacemi, jako je například nativní audio procesing a Virtual Studio Technology (VST). Nejnovější verze v mnoha ohledech kráčí s konkurencí - konkrétně s Logic Pro, a také nabízí kontrolu kompatibility plug-inů a úpravu v jednom okně. Verze 9 obsahuje některé důležité změny a vylepšení pracovních procesů a současně si zachovává přednosti pro dlouhodobé uživatele a na rozdíl od jiných DAW se neomezuje na jedinou platformu operačního systému. Aktualizace není pro dlouhodobé uživatele Cubase nepříjemná a pro nové uživatele znamená rozumnou volbu.

Zobrazit Cubase Pro 9 na e-shopu