Novinka pro rok 2020 – představení Nexo P8 a P10

NEXO začíná nový rok uvedením dvou nových kompaktních point-source reproboxů série P+. Reproboxy P8 a P10 jsou skutečně multifunkční a mají vážné ambice stát se na zvukařském trhu stejně nepostradatelnými, jako jejich předchůdci-klasické reproboxy řady PS, které značce NEXO přinesly celosvětovou reputaci.

Novinka pro rok 2020 – představení Nexo P8 a P10

Vloženo 15. 01. 2020

P8 přichází přesně po 20 letech od uvedení PS8-super kompaktního pódiového monitoru a PA reproboxu, který se stal společně s větší PS10 (představenou v roce 1993) základním inventářem mnoha rentalových a AV společností i audio produkcí. Stejně často jsou využívány i v pevných instalacích.

Modely P8 a P10 přinesou do rukou zvukových designérů a inženýrů zcela nové možnosti. Nabízí výjimečný poměr velikost/výkon, precizní fázování a vynikající kvalitu zvuku, stejně jako inovativní funkce, které už známe z prvního modelu P+ série, reproboxu P12, představeného před půlrokem.

Uvnitř reproboxu P8, vyrobeného ze zakázkové překližky z břízy a topolu, se nachází koaxiální 8” LF driver s 1,5” membránovým HF driverem. P10 má koaxiální 10“ neodymový driver a 1,7” membránový HF driver. V obou případech je jako volitelné příslušenství k dispozici unikátní otočná horna. U těchto reproboxů nechybí ani snadno odmontovatelná ocelová mřížka Magnelis, díky které lze rychle nainstalovat volitelný magnetický úhlovací adaptér a změnit standardní vyzařování 100°×100° za 110°×60°. Schopnost dosáhnout tak široké disperze a výkonu jistě osloví AV uživatele, kteří chtějí, aby malé reproboxy fungovaly jako velké sestavy.

Koaxiální drivery navržené na míru jsou srdcem těchto reproboxů a díky nim je zvuk příjemný a čistý, s impozantním SPL výstupem: u P8 je 129 dB Peak a u P10 136 dB Peak. Zvláštní pozornost byla věnována designu chlazení LF driverů, jenž zajišťuje vynikající výkon. Frekvenční odezva je u P8 66 Hz-20 kHz a u P10 63 Hz-20 kHz. Takovéto specifikace posouvají reproboxy řady P+ na úplný vrchol v kategorii point source na současném trhu. Oba reproboxy řady P+ jsou velmi kompaktní a lehké. P10 váží pouhých 15 kg a P8 váží 12 kg.

Oba modely série P+ jsou k dispozici v touringovéinstalační verzi, v černé nebo bílé barvě, s povrchovou úpravou odolnou proti poškrábání, jako byla již dříve použita u reproboxů P12 a L15. Touringová verze má z každé strany reproboxu velké madlo s 35 mm adaptérem pro nasazení na reproduktorový stojan a speakon konektor pro diskrétní připojení. Další dva konektory jsou na zadní straně. Instalační verze obsahuje kabelovou průchodku s dvoužilovým kabelem a ochranou IP54 při použití venku a je k ní poskytována certifikace TUV.

Nové modely série P+ jsou vybaveny rozsáhlým příslušenstvím, díky kterému mají širokou škálu využití v touringových i instalačních projektech. NEXO použilo u příslušenství stejný designový princip, takže je lze kombinovat a měnit, což přivítají zejména rentalové společnosti, které již nějaké produkty vlastní.

Ředitel výzkumu a vývoje společnosti NEXO, Joseph Carcopino, vyzdvihuje u řady P+ nové algoritmy zpracování. „Použitím naší nové generace zesilovačů NXAMPMK2 jsme pokročili o obrovský kus vpřed. P10 a P8 přináší vynikající zvukový výkon a jsou mnohem dynamičtější než předešlé modely NEXO point source. Vskutku věřím, že P10 budou schopny konkurovat i 12” modelům, které nabízí jiné značky. Když P10 připojíme k menšímu zesilovači NXAMP4x1MK2, tak je i velmi zajímavou alternativou našeho reproboxu P12!“

P10 a P8 mají různé možnosti napájení. Buď zesilovače NXAMP4x2MK2 a NXAMP4x1MK2, nebo stejně tak i cenově dostupný NEXO DTD controller v kombinaci se zesilovačem DTDAMP4x1.3, na které se mohou připojit 1x P10 nebo 2 x P8 na kanál.

K P8 a P10 NEXO doporučuje velmi oceňovanou řadu subbasů L15.  S novou akustickou technologií využívající 15” basový reproduktor pracuje L15 maximálně efektivně: téměř celá přední strana reproboxu je využita jako vyzařovací povrch a přináší opravdu působivý výkon. S frekvenčním rozsahem 40 Hz-120 Hz, a SPL 139 dB Peak je to nejvýkonnější subbas v této kategorii na současném trhu.

Více technických informací