Ultrasone Edition 8 Ruthenium pod drobnohledem

Podle čeho se pozná luxus? Výrobky, které aspirují na zařazenído kategorie luxusní, by měly splňovat tři základní kriteria: exkluzivní design, nadstandardní pohodlí a nekompromisní kvalita zvuku. Rychlý pohled na cenovku už jen potvrdí, že jste skutečně v té nejvyšší lize a že už není kam stoupat.

Ultrasone Edition 8 Ruthenium pod drobnohledem

Vloženo 07. 12. 2010

Nejvyšší model z produkce německé značky Ultrasone všechna tato kritéria splňuje. Nová high-endová sluchátka Edition 8 jsou luxus, který je určen těm nejnáročnějším. Každý kus je vyroben ručně a má vlastní sériové číslo (ten „náš“ měl číslo 1018). A pokud byste měli zájem o sběratelský kousek, výrobce nabízí ještě černohnědý model Edition 8 Limited s náušníky vykládanými ořechovým dřevem, kterého se pro všechny světové trhy vyrobí pouhopouhých 888 kusů a je k dostání i v České republice.

Elegantní design „standardních osmiček“ kombinuje precizní dílenské zpracování s drahým materiálem, který není jen líbivým estetickým doplňkem, ale má i funkční opodstatnění. Kryty náušníku jsou potaženy ušlechtilým kovem rutheniem, který se využívá při výrobě luxusních náramkových hodinek a je vysoce odolný vůči mechanickému nebo chemickému poškození. Při běžném provozu na náušnících nezůstávají otisky ani šmouhy. Polstrování náušníků je vyrobeno z měkké kůže etiopské dlouhosrsté ovce a zajišťuje vynikající izolaci od okolních zvuků. Sluchátka mají uzavřenou konstrukci a jsou vybavena technologii přirozeného prostorového zvuku S-Logic s decentralizovaným umístěním měniče. Díky této technologii se zvukové vlny namísto přímého dopadu do vnitřního ucha odrážejí v různých směrech od povrchu vnějšího ucha ještě před vstupem do zvukovodu, čímž vzniká přirozené prostorové zvukové pole. Za zmínku stojí i magnetické stínění slitinou niklu a železa (tzv. MuMetal nebo MuShield), jež ve srovnání s běžnými sluchátky snižuje množství elektromagnetického záření směřujícího k posluchači až o 98 %.Výrobce charakterizuje Edition 8 jako audio filská sluchátka s univerzálním zaměřením – jsou určena profesionálům v nahrávacích studiích i náročným posluchačům pro domácích poslech, ovšem nízká hmotnost a přijatelné rozměry je kvalifikují i pro nošení „na ven“.

A jak hrají? Pozor, tato sluchátka jsou opravdu pro fajnšmekry a ten, kdo očekává masivní dávku basů a zahlcení zvukem, bude hořce zklamán. Projev „osmiček“ je jemný, téměř neutrální, ale nepostrádá dynamiku a muzikálnost.

Vysokou pochvalu zaslouží čistý a přesný zvuk a bravurní vykreslení prostoru s věrným podáním i těch nejjemnějších detailů a tichých zvuků v pozadí. Jsou to „přísná“ sluchátka a hudebníkům neodpustí žádnou chybu – slyšet je opravdu všechno. Při poslechu klasické hudby slyšíte i otáčení notových zápisů. S různými hudebními žánry si poradí na výbornou – nejlépe jim sedí komplexní orchestrální skladby, komorní jazz a vokální soubory, ale zklamaní nebudou ani příznivci rocku či elektronické taneční hudby. Snad jediným negativem jsou ostřejší sykavky, které u některých nahrávek mohou působit nepříjemně.

Přestože tato sluchátka budete častěji využívat v interiéru, délka kabelu (1,2 metru) a malý jack přímo svádík tomu, abyste je zkusili připojit i k přenosnému MP3 přehrávači a vyrazili s nimi do ulic. Ostatně když už si pořídíte luxusní sluchátka, proč si nedopřát potěšení ukázat se s nimi ve společnosti? I reprodukce komprimované hudby je na vysoké úrovni. Drobné přehrávače sice mají problém dostatečně sluchátka vybudit, ale skvělý a detailní zvuk oceníte i v rušném městském provozu.

A jedno doporučení místo závěru: kdyby vám někdo nabízel, že vám je na měsíc půjčí, nedělejte to. Nebudete je chtít vrátit.