Přenosový vůz Českého rozhlasu

Český rozhlas je český veřejnoprávní rozhlasový subjekt, který v současnosti provozuje čtyři celoplošné stanice. Nový přenosový vůz byl předán k provozu stanici Český rozhlas České Budějovice.

Zadání

Realizace se zabývala kompletní přestavbou dodávky Volkswagen Crafter a instalací nejmodernější digitální technologie. Cílem bylo vybudovat vysoce profesionální přenosový vůz, který snese srovnání na náročném evropském trhu.

Naše řešení

Realizace kompletní přestavby dodávky VW Crafter a instalace nejmodernější digitální technologie InnovaSON probíhala 2 měsíce v prostorách společnosti ve Velkém Meziříčí. Na instalaci se podílelo 15 pracovníků společnosti MusicData.

„Naším cílem bylo vybudovat vysoce profesionální přenosový vůz, který snese srovnání na náročném evropském trhu,“ komentuje ředitel společnosti Tomáš Ouředníček. „Ve vybavení jsme zúročili naše téměř 20-ti leté zkušenosti s vybavováním studií a nahrávacích vozů i se živými TV pořady a mezinárodními přenosy (Barack Obama v Praze), na kterých se naše společnost v minulosti podílela. Naši pracovníci jsou pravidelně školeni v Německu, Francii i Velké Británii a mohou tak aplikovat nejnovější trendy v rychle se rozvíjejících digitálních technologiích.

“Nový vůz bude provozován stanicí ČRo České Budějovice, jejíž pracovníci zabezpečují i řadu velmi prestižních událostí, např. přenos a záznam Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov do celého světa v rámci sítě EBU (Europian Broadcast Union) a podobně.

„Pracovníci ČRo nás nešetřili, co se týče požadavků.“ dodává vedoucí projektu Miroslav Příhoda, „my se ale vyžíváme v náročných úkolech a tak se nám podařilo vytvořit mimořádně příjemné pracovní prostředí s dobrou akustikou a spolehlivou technologií. Myslím, že jsme nasadili laťku kvality pro malé přenosové vozy.“

Technologie nového přenosového a nahrávacího vozu je postavena na moderním protokolu EtherSound, který zajišťuje přenos až 128 kanálů v reálném čase s minimální latencí i vynikající konektivitu s dalšími EtherSound zařízeními. Srdcem projektu je digitální konzole InnovaSON ECLIPSE. Současně je v pultu integrován HD nahrávací systém, který umožňuje záznam i přehrávání až 64 stop ve kvalitě 48 kHz/ 24 bit.

Až 80 vstupů může být připojeno externě díky stageboxu DioCore a novému stageboxu SR-16. Ten bude také používán pro připojení moderátora, který díky GPI/O bude vždy vědět, kdy je ON-AIR. Matice Auvitran AVM-500 umožňuje variabilní připojení k síti EtherSound a navíc i záložní nahrávání díky ASIO Stream. Celá technologie je připojena k elektrické síti přes záložní zdroj, který umožňuje extrémních 80 min. plného provozu i bez napájení. Vůz je klimatizován nebo vytápěn nezávislým topením a kvalitní izolace umožňuje provoz za jakýchkoliv podmínek. Izolace s akustickými panely současně vyřešila akustiku režie.

V zadní části vozu, kde jsou umístěny všechny kabely a připojovací panely, vymysleli pracovníci MUSICDATA skvělé řešení úložného prostoru v podobě různých úložných skříněk a praktických zásuvek, ve kterých je možno převážet řadu potřebných drobností jako jsou kabelové přejezdy, propojky, mikrofonní stativy apod.