HISTORICKY PRVNÍ LIGOVÝ FOTBALOVÝ STADION V BRITÁNII JE VYBAVEN PA/VA SYSTÉMEM NEXO

HISTORICKY PRVNÍ LIGOVÝ FOTBALOVÝ STADION V BRITÁNII JE VYBAVEN PA/VA SYSTÉMEM NEXO

Vloženo 05. 06. 2018

Specialisti na zvuk a komunikaci, T.G. Baker, pozvedli zážitky fanoušků the Wolves modernizací ozvučovacího PA/VA systému na stadionu Molineux ve Wolverhamptonu. Řešení Nexo přineslo obrovský rozdíl ve zvuku, aniž by vyčerpalo rozpočet.

Stadion Molineux, který je od roku 1889 domovem fotbalového klubu Wolverhampton Wanderers, je prvním stadionem v historii, který byl postaven pro Fotbalovou Ligu a vůbec prvním areálem ve Spojeném Království, kde byly instalovány světla. V roce 1950 byl zakládajícím hostitelem Evropských Klubových Her. Společnost Fosun International - čínský konglomerát a mezinárodní investiční společnost, která jej dnes vlastní, inovuje stadion s kapacitou 31.000 návštěvníků tak, jak přísluší klubu, který stojí na vrcholu EFL Championship.

Steve Sutton, vedoucí operací ve Wolves, oslovil tým T.G. Baker s požadavkem na design a instalaci nového audio systému pro zábavu a také PA/VA systému. „Náš systém byl starý 24 let a o dost překračoval doporučenou dobu používání“, říká Sutton. „Naši noví majitelé a Laurie Dalrymple, náš jednatel, jsou velmi naklonění tomu, přinášet během zápasů i špičkový zábavný program. Zápasy ve Wolves nabízí pestrý program před začátkem zápasu, live rozhovory s fotbalisty a odborníky o poločasu a nezřídka i pyrotechnické představení synchronizované se zvukem. Toto všechno bylo omezeno možnostmi reprobeden“, vysvětluje Sutton. „Měli jsme tady hromady stížností především od našich frustrovaných DJs.“

T.G. Baker, audio specialisti z Glasgow, se sídlem v Blackburnu mají značné zkušenosti a významné výsledky s posuzováním a ozvučovacími systémy zvuku na stadionech. V jejich referencích najdete víc než 20 podobných areálů. Projektový manažer Andrew Plunkett vyhodnotil řešení full line array jako nevyhovující rozpočtu, ačkoli bylo požadováno, a hledal řešení point-source. Poprvé zahrnul na seznam možností Nexo.

„Uspořádali jsme pětistupňový poslechový test pro jednatele a marketingové manažery klubu. Všechny modely byly přímo na hřišti a hráli jsme hudbu, která se používá během zápasů. NEXO PS15-R2 bylo jednomyslně zvoleno, kvůli srozumitelnosti a zvukovému pokrytí, ale taky protože má skvělou basovou složku, což eliminuje potřebu sub-basových beden. Všichni posluchači se shodli na tom, že u Nexo bednen bylo něco jinak – prostě „hrají víc všeho.“

Návrh softwaru Nexo NS-1 využil pro Wolves reproboxy PS15-R2 napříč třemi tribunami (čtvrtá Stan Culli byla rekonstruována v roce 2012, a tak byla její zvuková úprava zachována).

Přestože je Nexo světovou jedničkou ve výrobě line-arrays pro stadiony, tentokrát to bylo teprve podruhé, kdy celý fotbalový stadion vybavili jednotlivými boxy PS15“ - dvoupásmovým PS modelem s významnými úsporami v rozpočtu díky malému množství požadovaných zesilovačů. Nákladově efektivní sestavy PS15-R2, kterých je celkem 34, jsou umístěny na střeše každé tribuny a hrají do vzdálenosti 20–25 m, přesto mají ohromné pokrytí a čistotu zvuku.

„Celý systém je napojený na zesilovače NXAMP 4x4 rozložené na třech místech. Všechny programové audio prvky jsou řízeny přes síť Dante, zatímco flexibilní routing se provádí na laptopu v DJ studiu na topografické řídící stránce“, vysvětluje Plunkett. „Zónování každé tribuny umožňuje nezávislou kontrolu zvuku, která může být přizpůsobena na míru. Například podle demografických podmínek, jako je hlučný kotel fanoušků, zastřešení pro rodiny nebo pro držitele sezónních vstupenek, kteří bývají zpravidla starší. Stejně tak pokud jsou křídla stadionu neobsazená, může být hudba v těchto oblastech ztlumena, a to bez vlivu na bezpečnostní hlášení.“

„Nejdůležitější ze všeho pro nás bylo ujištění, že systém bude kompaktní s Voice Alarm systémem, takže pro NXAMPy byla navržena speciální verze firmwaru. Voice Alarm používá vlastní routery a vlastní síť v monitorovacím systému, zatímco NXAMPy hlídají poruchy reprobeden a dávají zpětnou vazbu Voice Alarmu.“

Steve Sutton říká, že díky nové instalaci nastaly měřitelná zlepšení. „Náš jednatel přikládá zájmu fanoušků velkou váhu a vlastně on byl tím, kdo volal po novém ozvučovacím systému. Dnes můžeme přinášet mnohem profesionálnější zábavní program, především v klíčových pěti minutách před zahájením zápasu. Proto nyní fanoušci přicházejí na stadion dřív než kdy předtím. Zvuk je velmi subjektivní, ale podle mého názoru je znát obrovský rozdíl od doby, co jsme zprovoznili sytém Nexo“.

Další informace na: www.tgbaker.com