Nexo ID84 – první sloupový reproduktor s majestátním výkonem

ID84 je první sloupový reproduktor značky NEXO. Tato kategorie reproduktorů skýtá široké využití a i unikátní ID84 se může pyšnit typickými přednostmi této značky jako je skvělý poměr velikosti k výkonu, variabilní směrovost a široká flexibilita konfigurací.

Nexo ID84 – první sloupový reproduktor s majestátním výkonem

Vloženo 02. 08. 2021

Řada technických inovací, včetně jedinečné patentované sestavy vysokotónových reproduktorů, umožňují ID84 využívat výjimečný Peak SPL výstup 135dB s frekvenční odezvou 90 Hz – 20 kHz. Příjemný nezkreslený tón (ať už při zesilování mluveného slova nebo hudby) posouvá ID 84 o krok napřed od ostatních sloupových reproduktorů na trhu. Díky svému výkonu navíc zvládne fungovat i jako plnohodnotný PA systém.

K tomuto „úzkému metrovému sloupku“ jsou navíc představeny i dva doprovodné produkty – basový rozšiřující modul ID84L a partnerský subbass IDS312, které lze snadno nakonfigurovat tak, aby poskytovaly inovativní způsoby řešení akusticky náročnějších prostředí. Potenciální využití tedy lze najít v mnoha typech veřejných prostor, ať už se jedná o hotely, nádraží, kostely, divadla nebo nejrůznějších sportoviště.

Sloupek

ID84 váží pouhých 15 kg a měří 990 mm x 150 mm x 215 mm (39,0” x 5,9” x 8,5”). Úplně poprvé vytvořili inženýři NEXO pevný, ale lehký skelet z hliníku s ocelovým hřbetem, který skrývá uchycovací systém a usnadňuje zavěšování více boxů. Boční kryty Magnelis®
a přední maska doplňují současný elegantní vzhled a standardně se dodávají v černé nebo bílé barvě, s možností vlastní barevné varianty RAL, která zapadne do jakékoli instalace.

Ve dvoupásmové pasivní soustavě je osm výkonných 4” neodymových hlubokotónových jednotek NEXO s vysokou výchylkou a osm 1” vysokotónových jednotek v jedinečném uspořádání, které maximalizuje účinnost této reproduktorové soustavy. Joseph Carcopino, ředitel výzkumu a vývoje společnosti NEXO, vysvětluje, že „toto patentované uspořádání má obrovský vliv na akustické vlastnosti ID84“. Poprvé používáme vypouklé výškové reproduktory místo klasických tlakových reproduktorů. Mají totiž velmi nízké zkreslení a díky použití několika reproduktorů můžeme v tomto uspořádání dosáhnout požadované účinnosti i velmi vysoké kvality zvuku. “

Pokrytí

ID84 umožňuje hladké a rovnoměrné pokrytí, jehož šířku může uživatel přesně ovládat. Na výběr má ze dvou vertikálních směrových charakteristik, které je možné přepínat na zadní desce. Nabízí se buď úhel pokrytí +0/-10 stupňů v režimu „Narrow Mode“ nebo +0/-25 stupňů v režimu „Wide Mode“ (obojí pro horizontální úhel pokrytí 100 stupňů). Pro každý typ směrové charakteristiky jsou k dispozici odpovídající předvolby.

ID84 má stejnou fázovou charakteristiku jako ostatní reproduktory NEXO, díky čemuž je extrémně snadné jeho použití s jinými modely (například jako součást side-fill nebo front-fill sestavy), aniž by hrozil vznik efektu hřebenového filtru nebo potřeba složitých elektronických korekcí.

Konfigurace

Unikátní design ID84 se vyznačuje vynikající všestranností, protože umožňuje propojit dva moduly takřka „hlava na hlavu“. To znatelně navýší dosah, přičemž si každý modul ponechá své vlastní směrové vlastnosti. Vzhledem k tomu, že vysokofrekvenční soustava je umístěna na jednom konci sloupku ID84, lze obrácením sloupku druhého udržet maximum výšek ve středu dvoumetrové linie, což vede k dokonalému spojení.

U aplikací s dlouhým dosahem, vyžadujících ještě delší propojení, může výkon ID84 navýšit právě rozšiřující nízkofrekvenční modul ID84L. Toto výkonné rozšíření má stejný obrys jako ID84 a obsahuje osm 4” hlubokotónových jednotek. Zdvojnásobením délky sestavy se rozšíří pokrytí v rámci vertikální směrové charakteristiky na nízkých frekvencích, přičemž vodorovná směrová charakteristika zůstane nedotčena. Spojením čtyř jednotek (2x ID84 s 2x ID84L) je možné spárovat vysokofrekvenční soustavy ve dvou středních bodech a až do 90 Hz vyzařovat kardioidně. To poskytuje výjimečnou úroveň kontroly pokrytí od sestavy reproduktorů o neuvěřitelné délce 4 metry.

Výkon

Jmenovitá impedance pro ID84 jsou 4 Ohmy. Osm kusů ID84 může být napájeno jedním NXAMP4x1Mk2, který NEXO doporučuje jako primární zesilovač. Pro každý ID84 je také možné využít vždy jeden kanál jakéhokoli profesionálního zesilovače, který je řízen NEXO DTDcontrollerem.

Využitím kombinace mechanického řízení a pasivního filtrování je ID84 schopen nabídnout některé z výhod řízeného vyzařování a zároveň udržet nízké náklady na systém díky ekonomickému využití kanálů zesilovače.

Charakteristika

„I když bychom ho mohli nazvat průmyslovým standardem, dodává tento reproduktor hi-fi zvuk,“ říká Joseph Carcopino. "Pokud se použije jako FOH systém, nabízí ID84 taková nastavení, která umožňují hladký a dynamický poslech hudby." ID84 může stát samostatně na speciálně navržené základové desce nebo na rozšiřující subbass jednotce 3x 12”, která je dostatečně vysoká, aby se vysokofrekvenční sestava ID84 nacházela v optimální výšce. Minimální rozměry a elegantní vzhled jsou estetickým plusem pro použití na malých pódiích. “

Sub IDS312 váží 31 kg a měří 1160 mm x 380 mm x 350 mm . Frekvenční odezva je 40 Hz – 120 Hz a výstup 138 dB Peak SPL. Využívá tři neodymové jednotky s vysokou výchylkou v designu s bassreflexovým nátrubkem. Propojení mezi IDS312 a ID84 bylo navrženo tak, aby se rozšířila jak frekvenční odezva hlavního reproduktoru, tak i směrovost tím, že sestava funguje jako homogenní dvoumetrový zdroj zvuku.

ID84, ID84L a IDS312 jsou k dispozici ve verzích Installation, Touring a TIS (Touring verze s designovou přední mřížkou překrytou tkaninou). Propojení je zajištěno pomocí kabelových vývodek a jištěných dvoužilových kabelů. Instalační verze má krytí IP54.