Nexo STM Line Array ve Smetanově síni Obecního domu

Společnost Musicdata úspěšně dokončila náročnou instalaci nového systému v nejprestižnější secesní stavbě v Praze. Smetanova síň disponuje systémem NEXO STM – M28 + S118, který zabezpečuje perfektní pokrytí a srozumitelnost pro všechny druhy produkcí. Ve všech sálech byla nainstalována rozsáhlá síť DANTE. Zvukaři mají k dispozici nově mixpulty Yamaha CL3 a QL1. Celé ovládání MRX matrixu, Nexo NXAMP zesilovačů a Yamaha digitálních mixpultů se provádí za pomocí softwaru Yamaha ProVisionnaire.

Nexo STM Line Array ve Smetanově síni Obecního domu

Vloženo 20. 03. 2019

Obecní dům v Praze je nesmírně elegantní budovou, která je v České republice považována za jednu nejznámějších secesních staveb. Právě zde, ve Smetanově síni s kapacitou 2.000 diváků, byla dokončena pevná instalace NEXO STM line array.

Byl postaven v roce 1910 a je jednou z nejvýznamnějších historických budov v Praze. Právě zde bylo v roce 1918 podepsáno vyhlášení první Československé republiky. V roce 1989 uspořádal na tomto místě Václav Havel významné setkání, které vedlo k Sametové revoluci.

Na počátku devadesátých let 20. století prošel Obecní dům důkladnou rekonstrukcí. Veškeré prostory byly podle dobových plánů a fotografií s co největší pečlivostí obnoveny. Současně s rekonstrukcí, která plně respektovala památkový charakter budovy, byl celý objekt vybaven moderními technologiemi, umožňujícími poskytovat služby na nejvyšší úrovni. Proto byla pevná instalace velkoformátového ozvučovacího PA systému obrovskou výzvou.

Jedním z hlavních cílů instalace bylo trvalé řešení ozvučení ve Smetanově síni, což by výrazně ulehčilo mnoha rentalovým společnostem, které si sem dříve museli vozit pro každou událost různou techniku. Cílem bylo vybrat a nainstalovat line array systém s vynikající celosvětovou reputací, který by poskytl úroveň výkonu odpovídající nejprestižnějšímu koncertnímu sálu v Evropě, aniž by byla narušena pečlivě střežená estetika tohoto prostoru.

Dalším klíčovým cílem bylo propojení šesti koncertních sálů a ostatních salonků, které se nachází v budově Obecního domu a často se využívají v různých kombinacích. Díky instalaci Dante sítě napříč celou budovou, byly propojeny předtím samostatné veřejné prostory. Nyní je možné ovládat celý systém z jakéhokoli místa v budově.

Obecní dům je vlastnictvím města Prahy a hlavním koncertním sálem Symfonického orchestru hlavního města Prahy, který významně využívá přirozenou akustiku Smetanovy síně. Avšak, mezi českými zvukaři bylo veřejným tajemstvím, že dosažení příjemného a srozumitelného zvuku ve Smetanově síni je pro ně noční můrou. Proto potřeboval tento sál moderní řešení vzhledem k tomu, že se zde pořádají nejrůznější akce od symfonických, jazzových i rockových koncertů, přes módní přehlídky, dokonce i soutěž krásy Miss Praha, plesů i velkých slavnostních shromáždění. Hlavní inženýr, Miroš Svatoň a šéf techniky, Milan Kroupa, si během těchto akcí poslechli téměř všechny špičkové ozvučovací systémy a dospěli k rozhodnutí, že Nexo line arary systém bude pro tento sál perfektní.

Po mnoho let udržuje Obecní dům úzký vztah se společností MusicData, která se zabývá jak prodejem ozvučovací techniky, tak instalacemi. Firma Tomáše Ouředníčka (která je rovněž výhradním distributorem Nexo v České republice) byla proto jasnou volbou pro tento projekt.

„Po několik let jsme zde úspěšně používali mobilní systém NEXO GEO S8 a větší Nexo line array, takže inženýři velmi dobře znali jeho výkon (schopnosti),“ vysvětluje Ouředníček.
Největší obavou vedení Obecního domu byl vizuální dopad obrovských line array systémů na Smetanovu síň. Po důkladném zvažování byly reproboxy NEXO STM pečlivě umístěny tak, aby se dosáhlo co nejmenší viditelnosti, aniž by to snižoval výkon reprosoustavy. Zkušený tým techniků Obecního domu pod dohledem technického ředitele, Petra Štěpánka, se musel vypořádat s mnoha instalačními výzvami proto, aby zachovali historickou strukturu budovy. Například vytvoření speciálních úprav stávajících závěsných bodů, tak aby do nich mohli být zavěšené nové line array systémy nebo schování třech kilometrů kabeláže potřebné pro síť a prostorové reproboxy.

MusicData zvolili NEXO STM modular line array systém a devět M28 dvojitých 8” hlavních reproboxů společně s jedním S118 18” sub basem na straně, zavěšeným na vrchu line array sestavy. Pro deset dalších ozvučovacích bodů byla použity reproboxy Nexo ID24, které slouží jako stagefilly, frontfilly, ozvučení balkónů a boxfilly.

„Hlavní systém je velmi výkonný a má obrovský head room,“ říká Ouředníček, „u zesilovačů jsme se nikdy nedostali na červené kontrolky. Zpočátku jsme řešili, jestli použijeme pouze jeden sub bas, ale systém natolik vyhovuje akustice sálu, že bohatě postačí low-end. Menší ID24 jsou využívány především pro mluvené slovo, například při návštěvách turistů. Během hlavních eventů obsáhne STM array 38 metrů prostoru, až k zadnímu balkónu a poskytuje skvělou srozumitelnost a pokrytí. Celkově tento systém výrazně zlepšil pokrytí po stranách sálu.“

Pro instalační tým MusicData, kterého členy jsou Stanislav Muryc a Martina Švecová, byl největší výzvou čas; najít časový prostor v tak nabitém programu, jaký má Obecní dům, bylo tak náročné, že museli pracovat v noci. Plně redundantní kabeláž CAT6 za použití protokolu TCP/IP je natažena napříč celou budovu za účelem propojení všech salónků a šesti koncertních sálů, pro vytvoření 3 sítí: 64x64 point Dante, kontrolní protokol pro mixážní pulty a Yamaha MRX7 Matrix, a lokální wifi síť pro mezinárodní připojení.

„Museli bychom být geniální! Bylo nutné použít už existující přístupové body, takže natažení zdejší kabeláže asi nebude tím nejlepším na světě,“ přiznává Ouředníček. Nicméně, výhody jsou působivé.

„Nyní, je možné z jakéhokoli místa v budově pomocí iPadu ovládat cokoli v prostorách Obecního domu. Dokonce máme dálkové ovládání systému přímo u nás v kanceláři MusicData, což je pro diagnostickou podporu k nezaplacení. S tímto připojením můžeme poskytovat feedy z hlavního mixputlu ve Smetanově síni do ostatních salónů v budově, což je skvělá věc při pořádání firemních nebo vládních akcí.“

Pro ovládání hlavního ozvučovacího systému Nexo STM, pořídil Obecní dům mixpulty Yamaha CL3 a QL1. Yamaha CL3 je díky síti zcela mobilní, zatímco QL1 je trvale umístěna v kontrolní (ovládací) místnosti. Celé ovládání MRX matrixu, Nexo NXAMP zesilovačů a Yamaha digitálních mixpultů se provádí za pomocí softwaru ProVisionnaire od Yamahy.

Ouředníček dodává, že „doba dozvuku je v tomto sále extrémní. Dozvuk je však naštěstí velmi rovnoměrný, takže PA systém nevyžaduje, žádnou drastickou ekvalizaci, max. -3 nebo – 2 dB na některých frekvencích. Komentáře hostujících zvukových inženýrů jsou nadšené.“

Důraz na detail byl v této instalaci obrovský, například menší reproboxy Nexo ID24 mají stejnou barvu s jako tapety ve Smetanově síni. Velice důležitý historický kontext všech místností v Obecním domě nebyl příchodem vybavení 21. století nijak ohrožen a použití roll-in roll out Nexo-Yamaha systému znamená, že akustická vystoupení v menších salonech můžou probíhat bez další zvukové podpory, která by překážela na podlaze nebo na jevišti.

Oddělení technické podpory společnosti NEXO poskytlo a nadále zajišťuje podporu společnosti MusicData a týmu Obecního domu, což je v dnešní době zásadní během velkých ozvučovacích projektů.