SPL – Crescendo duo

Značka SPL se rozhodla hodit rukavici všem výrobcům dokonalých analogových předzesilovačů a obohatila svou řadu mikrofonních předzesilovačů o ultimátní produkt s fantastickými technickými parametry a standardně jedinečným designem.

SPL – Crescendo duo

Vloženo 13. 04. 2020

Mikrofonním předzesilovačem Crescendo duo rozšířilo SPL portfolio svých 120V mikrofonních předzesilovačů o dvoukanálovou verzi. Vyznačuje se stejnými vynikajícími zvukovými a technickými vlastnostmi jako vlajková loď produktové řady - Crescendo. Díky 120V technologii je téměř nemožné tento předzesilovač přebudit. Vyniká absolutní věrností i jasností signálu, neskutečnou dynamikou i odstupem šumu z oblasti bájí a pověstí. Umožňuje, abyste své kvalitní mikrofony objevili v úplně novém světle. Uslyšíte je tak, jak jste je ještě nikdy předtím neslyšeli.

Crescendo duo je určen pro záznam stereofonního signálu i sólových nástrojů. A to jak pro domácí, tak i profesionální studia.

120 V RAIL

V běžných profesionálních přístrojích je signál zpracováván s amplitudou linkového signálu 1,55 V. Tajemství nedostižných technických vlastností produktů SPL tkví v patentované technologii 120 V Rail, která pracuje s celkovou amplitudou signálu 120 V, tedy více než 70x vyšší. Tím je dosaženo mnohonásobně větší dynamiky signálu, téměř nulového vnitřního zkreslení a neskutečně vysokého odstupu šumu od užitečného signálu. Současně je téměř vyloučeno jakékoli rušení signálu uvnitř přístroje vnějšími vlivy.

TECHNICKÝ POPIS

Mikrofonní předzesilovač obsahuje dva identické vysokojakostní mikrofonní předzesilovače pro jakýkoli typ mikrofonu. Po celou cestu uvnitř přístroje se pracuje se symetrickým signálem, aby se eliminovaly jakékoli interference nebo rušivé vlivy. Aby se razantně snížil šum na minimální možnou úroveň, jsou vstupy osazeny 10 páry spárovaných tranzistorů PNP v diferenciálním módu. Za nimi následuje šest operačních zesilovačů 120L SPL SUPRA 5. generace, které povýší vstupní signál na 120 V úroveň, v níž je dále zpracováván. Výstupní obvody fungují jako proudové zesilovače třídy A s minimálním klidovým proudem. K absolutně lineárnímu průběhu signálu ve všech úrovních bez jakýchkoli náznaků zkreslení přispívá beztransformátorová konstrukce vstupních i výstupních obvodů.

VYBAVENÍ KANÁLU

Úroveň vstupního signálu lze nastavit regulátorem MIC GAIN v rozsahu 70 dB ve 2 a 7 dB krocích. Tak je možno plně využít obrovských dynamických vlastností předzesilovače.
Pokud by Mic Gain nestačil upravit příliš silný vstupní signál, můžete využít potlačení vstupního signálu o 20 dB pomocí přepínače PAD.
K vizuální kontrole úrovně vstupního signálu slouží velký ručičkový indikátor. Přepínačem VU -10 můžete snížit citlivost indikátoru, abyste mohli lépe zobrazit špičky signálu.
Pro odstranění nežádoucích nízkých frekvencí a případné stejnosměrné složky signálu slouží přepínač HP (HiPass – horní propust). Je naladěna poměrně vysoko na 120 Hz, ale její útlum 3 dB/oktávu zabezpečuje plynulý pozvolný pokles bez jakýchkoli sekundárních artefaktů.
Pomocí přepínače Ø lze obrátit polaritu signálu o 180°. Tak lze například elegantně vyřešit nejednotnost výrobců mikrofonů, vadu kabeláže, nebo nepříjemný fázový posun při snímání více mikrofony.
Použití kondenzátorových mikrofonů nebo některých aktivních páskových mikrofonů umožňuje phantomové napájení +48V. Při jeho aktivaci svítí výrazný modrý LED indikátor, abyste omylem neohrozili mikrofony, kterým naopak toto napájení může uškodit. Typickým zástupcem těchto „ohrožených“ jsou pasivní páskové mikrofony.
Výstupní úroveň můžete regulovat v rozsahu -10 až +10 dB pomocí otočného ovladače OUTPUT. Přepínač Off/On umožní měkce a neslyšně odpojit signál z výstupu.

PŘEDNÍ PANEL

Všechny ovládací prvky jsou logicky a přehledně rozmístěny okolo velkého otočného regulátoru vstupní citlivosti MIC GAIN. V levém sloupci najdete bytelné páčkové přepínače týkající se nastavení vstupu. 48V napájení, VU -10 citlivost ukazatele úrovně, otočení fáze Ø a ořez nízkých frekvencí HP. Velký podsvícený ručkový ukazatel úrovně vstupního signálu esteticky i prakticky vévodí levé části, takže při nastavování jakéhokoli parametru jej máte neustále na očích a dobře viditelný. Vpravo najdete ještě přepínání útlumu vstupu PAD a nastavení úrovně výstupu malým otočným regulátorem včetně jeho deaktivace – vypnutí výstupního signálu pomocí páčkového přepínače. Každý kanál má prvky rozmístěny ve své části identicky, takže jakýkoli parametr okamžitě bez problémů naleznete.

ZADNÍ PANEL

Střídmý až strohý zadní panel obsahuje pouze nejnutnější připojovací body. Předpokládá se, že budete mít vše vyvedeno na patch panelu a teprve tam budete řešit distribuci signálu. Mikrofonní vstupy na konektorech XLR (fem) umožňují připojení symetrického mikrofonního signálu standardním mikrofonním kabelem. Nejsou na tzv. combo konektorech, protože vstupy jsou pouze mikrofonní a v případě zapojení do patch panelu by tyto byly stejně nefunkční. Linkové výstupy na konektorech XLR (male) jsou zdvojeny; každý kanál má dva identické výstupy A a B. Tak můžete výstup předzesilovače připojit ke dvěma zařízením současně. Jednou např. na patch panel a podruhé do Vašeho lampového kompresoru s linkovým vstupem.
Tlačítko GND LIFT umožní odpojení předzesilovače od země napájení, a tím zamezí vzniku proudové smyčky – brumu. Klasický kolébkový vypínač hlavního napájení se zdá být na zadním panelu špatně přístupný. Když si ale uvědomíme, že u těchto kvalitních přístrojů je samozřejmostí sdružené napájení pomocí napájecí a distribuční centrály celého pracoviště, je umístění vypínače předzesilovače na zdaním panelu naopak výhodné. Zamezíte tak nechtěnému vypnutí přístroje.

Technické parametry kanálu:

  • frekvenční rozsah: 20 Hz – 100 kHz (-3 dB)
  • citlivost mikrofonního předzesilovače: 70 dB (nastavitelná)
  • vstupní impedance: 10 kOhm
  • výstupní impedance: < 600 Ohm
  • odstup šumu: -51,6 dB až -100,5 dB (podle citlivosti)
  • zkreslení: 0,001% až 0,0002% (podle citlivosti)
  • dynamický rozsah: 129,5 dB až 134,4 dB (podle citlivosti)

Duo Crescendo je perfektním startem do světa mikrofonních předzesilovačů technologie SPL 120V Rail. Dokonale se hodí pro nejnáročnější stereofonní nahrávky, je ideální i pro mono signály jako jsou vokály, sólové nástroje nebo akustické nástroje. Je to dokonalý mikrofonní předzesilovač, který konečně umožní Vašim mikrofonům zaznít v plné pravdivosti. Ač je určen zejména pro profesionální nahrávací studia, své místo jistě najde i v menších produkčních celcích nebo domácích pracovních stanicích.

„Poté, co jsem s osmikanálovýcm Crescendem oživil svou vizi 120V technologie mikrofonního předzesilovače, jsem nyní potěšen, že v této filozofii pokračuje i dvoukanálová verze Crescendo duo. Je to ideální front-end pro studia a produkční prostory, které vyžadují jen několik, ale absolutně kvalitních mikrofonních předzesilovačů. Tak mohou studia co nejlépe využít předností svých mikrofonů a vytvářet absolutní nahrávky s jedinečnou vysoce dynamickou lineární technologií 120L SPL.“

Wolfgang Neumann, hlavní vývojář SPL

Zobrazit na e-shopu