Nová moderní zvuková technologie pro Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Historická budova divadla v Plzni z roku 1903 je od letošního léta vybavena nejmodernější digitální technologií přenosu audio signálu protokolem EtherSound. Srdcem nového systému je inovativní konzole InnovaSON ECLIPSE GT.

Naše řešení

Společnost MUSICDATA, exkluzivní zástupce značky Innovason, nainstalovala ES certifikovanou kabeláž německého výrobce Sommer Cable, aby vznikla velmi flexibilní síť, která nově umožní přenos vysoce kvalitního audio signálu ze 7 různých míst.

Komplikované propojení sítě využívá „Daisy chain“ ale také díky použití matice AUVITRAN AVM-500 i částečné zapojení „STAR“ . Díky AVM-500 mohou zvukoví technici libovolně přemísťovat některý z nainstalovaných nových stageboxů InnovaSON SR-16 (16 in / 16xout) na přípojná místa a tak pohotově reagovat na různorodé požadavky jednotlivých představení. Celá síť je řízena aplikací ES-MONITOR od společnosti Auvitran.

Nová mixážní konzole ECLIPSE má integrovaný nahrávací a přehrávací 64-stopý systém M.A.R.S., který umožňuje snadný kvalitní záznam představení i zkoušek. Unikátní funkce „Virtuální zvukové zkoušky“ usnadňuje zvukovým mistrům i jejich přípravné práce. Výsledný mix je ve formátu AES/EBU přímo směřován do PA systému. Propojení AVM-500 a zvukové kabiny je realizováno přes optický kabel.

Zvuková režie byla doplněna o 2 počítače s nahrávacím a přehrávacím softwarem, které využívají interface mezi EtherSound a ASIO: AUVITRAN AV3rd. Nahrávací studio (část zvukové režie) má tak přímý přístup do sítě a může nahrávat zdroje zvuku odkudkoliv na jevišti nebo např. ruchové mikrofony umístěné hledišti. Tak stejně může studio přispívat do sítě tzn. jak do mixpultu , tak např. přímo do monitorových cest nebo i PA systému.

„Je to nejkomplikovanější EtherSound síť, jakou jsme kdy instalovali.“ komentuje ředitel společnosti MUSICDATA Tomáš Ouředníček. „Nakonec jsme instalovali ve složitých podmínkách historické budovy přes 870m CAT5 kabelu a 70m optiky! Navíc je celá síť otevřená pro jakékoliv budoucí rozšiřování. V projektu jsme využili našich mnohaletých bohatých zkušeností s EtherSound protokolem a jsme velmi spokojeni, že vše běží na 100%!“

Petr Šolc, zvukový mistr divadla si pochvaluje: „Nový stůl Eclipse je velmi přehledný, má přímý okamžitý přístup na 60 vstupů a umožňuje mix až 104 vstupů, což nám v budoucnu umožní zvládnout i velmi náročná představení. Práce na pultu je uživatelsky příjemná (např. nastavená úroveň je dobře viditelná přímo nad faderem), zvukově dokonalá a především si pult můžeme libovolně konfigurovat dle našich potřeb. To, že každý fader může být čímkoliv, je pro nás největší výhodou. Při šířce 116 cm a 48 plně konfigurovatelných faderech (a to nepočítám další na Smart Panelu) nemusíme používat vrstvy, všechny vstupy a výstupy můžeme ovládat pěkně najednou a přitom si stále máme kam položit scénář. Také digitální patching nám velmi usnadnil každodenní provoz. Nová síť umožňuje rychle plnit i ta nejnáročnější přání režiséra, dirigenta a ostatních umělců.“