Ozvučení Janáčkova divadla Brno

Janáčkovo divadlo, součást Národního divadla v Brně, se řadí mezi nejvýznamnější operní domy v České republice – za sebou má desítky světových premiér opery a baletu.

Zadání

Dlouho očekávaná rekonstrukce divadla obsahovala i modernizaci hlavního ozvučovacího systému. Původní ozvučení, které již bylo za hranicí životnosti, neodpovídalo požadavkům moderních produkcí a neumožňovalo realizace produkcí jak stávajícího souboru, tak hostujících těles.

Naše řešení

Pro novou koncepci hlavního ozvučení byl vybrán ozvučovací systém od jednoho z největších evropských výrobců NEXO, line array Geo S8. Systém sestává z kombinace dvou clusterů v kombinaci se subwoofery CD12. Konfigurace clusteru v rozložení 11ks NEXO GeoS805 + 1ks NEXO GeoS830byla na základě předchozí simulace v programu NS-1 umístěna do optimální pozice tak, aby výsledné pokrytí zabezpečilo skvělý zážitek pro diváky i v posledních řadách. Pro kanály subwooferů bylo použito 8ks reprosoustav NEXO CD12. Reprosoustavy NEXO jsou ukotveny rigging materiálem od italské firmy LITEC.

Procesorovou část nového systému zabezpečuje kombinace digitálních DSP procesorů NEXO NX242 vybavených EtherSound kartami které optimalizují a kontrolují nastavení systému v reálném čase a to na základě zpětné odezvy koncových stupňů.

výkonové stupně zabezpečují špičkové zesilovače CAMCO Vortex 6 které se s celkovým výkonem 36kW starají o maximální dynamický rozsah pro každou produkci.

Digitální konzole YAMAHA prošla také rozšířením a nová karta AUVITRAN AVY16-ES100 umožnila napojit mixážní pult se procesory NEXO NX242 v digitálním formátu EtherSound. Systém takto umožňuje multi-kanálový audio přenos mezi mixážním pultem a procesory společně s online kontrolou a konfigurací z místa zvukaře. Ten má potom okamžitý přehled o celém stavu systému a může využít individuálních nastavení dle požadavků produkce a to aniž by musel opustit kabinu. Pro instalaci byla použita EtherSound a reproduktorová kabeláž od německého výrobce kabelů Sommer Cable.

Součástí zakázky bylo také rozšíření bezdrátového systému divadla a to o systém MIPRO. Divadlo má nyní k dispozici náhlavní (MIPRO MU-23) a bezdrátové ruční mikrofony (MI ACT-80H).

Nový systém přináší Janáčkovu divadlu nové možnosti realizace vlastních i hostujících produkcí a divákům přináší skvělé hudební zážitky od první až do poslední řady.