Tipsport Arena Praha

Tipsport Arena je multifunkční hala, která je domovem hokejového klubu HC Sparta Praha a místem pro významné eventy a koncerty. Původní ozvučovací systém již nesplňoval vysoké požadavky na dostatečné pokrytí a odpovídající dynamiku reprodukce.

Zadání

Nové ozvučení haly s důrazem kladeným na zachování nejvyšší možné kvality pro distribuci audio signálu z důvodu velké vzdálenosti mezi kabinou zvukaře a koncovými zesilovači.

Naše řešení

Hala byla nově vybavena ozvučovací technologií NEXO. Ozvučení v hale zabezpečuje Line-array systém NEXO GEO S12. Vzhledem ke vzdálenostem mezi kabinou zvukaře a koncovými zesilovači a v zájmu zachování nejvyšší možné audio kvality bylo pro distribuci audio signálu využito převodu na Ethersound formát. Tento se převádí na optický signál, který je distribuován k procesorům a následně ke koncovým zesilovačům. Díky tomuto řešení je možno signál šířit v digitálním formát na velké vzdálenosti bez jakýchkoliv ztrát na dynamice.

Pro převod audio signálu v místnosti zvukaře byl použit Ethersound převodníkNetCIRA MS-88 ve spojení s kartou I/O-2C který byl následně převeden na optický signál a veden cca. 150m k procesorům a koncovým zesilovačům na lávce nad hrací plochou. Zde se optický signál opět převádí na formát Ethersound a dále pokračuje do procesorů NEXO NX242.

O výkonovou část se starají špičkové zesilovače CREST AUDIO PRO 9200zabezpečující celému systémy špičkový výkon a dynamiku s dostatečnou rezervou. Projekt předpokládal umístění reprosoustav nad střed ledové plochy na místo původní obrazové kostky, která nakonec v hale zůstala. Umístění reprosoustav pak bylo kompromisem v závislosti na možnostech kotvení v hale.

Nový ozvučovací systém instalovaný v Tipsport Areně přináší kvalitní ozvučení nejenom při hokejových zápasech, ale i při společenských událostech pořádaných v hale.