Antelope Orion 32+ Gen 3 – novinka roku 2019

V dubnu do našich skladů doputovala nejžhavější novinka od Antelope Audio, zvuková karta Orion32+ Gen 3. Proto jsme se rozhodli oslovit několik zkušených studiových pracovníků, aby kartu vyzkoušeli a podělili se s Vámi o své poznatky, dojmy a praktické zkušenosti. Jako první Vám nabízíme podrobnou recenzi karty od studiového matadora Romana Kašníka, pod jehož drobnohledem karta pracovala celý květen.

Antelope Orion 32+ Gen 3 – novinka roku 2019

Vloženo 10. 06. 2019

Díky společnosti MusicData jsme minulý měsíc měli možnost testovat poslední generaci převodníků Antelope, konkrétně model Orion 32+ Gen3, což je nejnovější přírůstek do rodiny Antelope. Jedná se o 64/32-kanálové rozhraní Thunderbolt / USB, které obsahuje řadu vylepšení oproti předchozím generacím. Ve studiu používáme první generaci Antelope Orion32 bezmála 5 let, proto nás zajímalo, co vše se za tu dobu změnilo a kam se Orion posunul.

Stručný popis

Orion 32+ Gen 3 lze připojit buď prostřednictvím Thunderbolt nebo USB2. Přes Thunderbolt lze streamovat až 64 24-bitových 192k kanálů, zatímco počet kanálů je omezen na 32 v případě USB připojení. V balení je k dispozici kabel USB, Thunderbolt kabel je nutno dokoupit.

Orion slibuje velmi nízké latence. Vše je samozřejmě závislé od výkonu a specifikací počítače. U počítačů MAC to nebude problém, jelikož prakticky všechny disponují v základu Thunderbolt rozhraním. U PC je potřeba vybrat tu správnou základní desku. Antelope na stránkách uvádí seznam ověřených modelů základních desek od renomovaných výrobců.

Zadní panel
Na zadním panelu najdete 32 kanálů analogových vstupů a výstupů na konektorech D-SUB. K dispozici je také symetrický stereofonní výstup TRS pro monitoring. Digitální vstupy / výstupy - 2x ADAT in/out , MADI in/out a SPDIF in/out. BNC Wordclock in/out, BNC vstup pro atomové hodiny, plus již zmíněný Thunderbolt a USB2.

Přední panel
Na přední straně najdete tlačítko s vypínačem, za nímž následují tři indikátory, které zobrazují aktuální zdroj wordclocku - interní, externí, nebo externí atomové hodiny. Ve středu je velký LED displej, který zobrazuje aktuální vzorkovací frekvenci, kterou lze nastavit pomocí tlačítek umístěných vlevo. Na OLED displeji pak lze zobrazit 32 malých indikátorů úrovně signálu, které lze přepínat pomocí software. Vpravo je tlačítko „Antilopa“, které vyvolá nabídku možností pro nastavení různých parametrů. Ovládací prvky na předním panelu jsou doplněny pěti tlačítky nastavení celého zařízení (presetů).

Instalace
Instalace není zcela přímočará, ale na druhou stranu to není nic složitého. Je potřeba nainstalovat Antelope Launcher, který při každém startu zkontroluje aktuální verzi driveru, firmware. V našem případě bylo nutné aktualizovat firmware a zaregistrovat zařízení, abychom mohli Orion používat. Pro jistotu jsme odinstalovali starší drivery a Orion 32 Control panel pro starší Orion32. Jelikož nemáme k dispozici v PC Thunderbolt rozhraní, vše bylo naistalováno a rozchozeno přes USB2. Nutno dodat, že ani Orion32+ nefunguje korektně v xHCI módu u USB3 rozhraní. Vždy je potřeba USB přepnout do EHCI módu (zpětná kompatibilita s USB2) pro bezchybný chod.

Kontrolní panel (Launcher)
Launcher byla pro mne novinka. U první generace Antelope Orion32 se rovnou spouští ovládací panel, ze kterého je přístup na všechna nastavení. U novější generace se nejdříve spouští Launcher, který může pojmout i více zařízení, hlídá aktuální verze software/firmware, registrace jednotlivých zařízení a správu FPGA licencí. Z Launcheru pak spustíme samostatný Control panel. Přechod na novou verzi Control panelu byla bezproblémová. Jako majitel starší verze oceňuji návaznost na starší verzi. Orientace v nové verzi tedy nebyl vůbec žádný problém. Nový ovládací panel poskytuje velmi komplexní možnosti směrování, stejně jako přístup k hardwarovým efektům, které přicházejí s Orionem. Hlavní okno ovládacího panelu má tři karty - směrování (routing), mixer a efekty.

Routing
Routování kanálů je snadné. Barevné oddělení sekcí vstupů a výstupů je velmi přehledné. Už při testování první generace jsem byl velice mile překvapen, kdy propojení libovolného zdroje na výstup probíhá bez jakýchkoliv rušivých vlivů (lupanců, prskání). Vše probíhá naprosto okamžitě (bez zpoždění) a v naprosté tichosti.

Mixer
v porovnání s první generací Orionu32 máme nyní k dispozici čtyři interní mixy s prakticky nulovou latencí. To je velký posun oproti původnímu jednomu mixu. Je tak možné provádět různé submixy (např. odposlechy, nebo sumace digitálních zdrojů, vícekanálových zdrojů 5.1 apod.) a jejich následné směrování na další výstupy. Jako bonus první mix disponuje AUX DSP efekt AuraVerb, který lze libovolně přimíchat k jednotlivým kanálům mixu. Ideální např. natáčení zpěvu apod.

Efekty
Třetí panel je označen jako Effects (Efekty). Zde můžete přistupovat až k 16 kanálům FPGA efektů. FPGA efekty nabízí Antelope již pár let ke svým předchozím zařízením (Goliath, Orion Studio...). Pro mne bylo setkání s FPGA novinkou. Orion 32+ Gen3 nabízí celkem 6 standardních efektů. Všechny fungují spolehlivě, tak jak mají, ale na druhou stranu, žádný "objev" se nekoná. Zajímavý byl Master De-Esser, který pracoval precizně. Škoda, že Orion32+ nemá ve standardu zbylé emulace efektů renomovaných značek, tak jako tomu je např. u řady Discrete. Určitě bych je rád v budoucnu vyzkoušel. Stávající recenze jsou velice slibné. Pro Orion32+ Gen3 je možné tyto efekty pořídit za příplatek.

AFX2DAW
AFX2DAW je softwarový můstek, který umožňuje integraci FPGA efektů přímo do jakékoliv DAW. FPGA efekty se pak chovají jako ostatní hardwarové pluginy jiných firem. AFX2DAW pracuje výhradně s připojením ThunderBolt, což dává smysl, jelikož je potřeba navíc routovat dalších 16 streamů tam a zpět. V současnosti je k dispozici pouze za příplatek pro počítače Mac (PC verze je dle vyjádření Antelope za dveřmi).

Srovnání s první generací Orion32, praktické zkušenosti:
Zvukově jsou si oba převodníky velice podobné. Při zapojení nové generace Orion32+ jsem pozoroval nepatrný rozdíl v kvalitě zvuku. Paradoxně větší rozdíl jsem zaznamenal zpět při přechodu z nového Oriona32+ na starší Orion32. Pocitově prostě bylo něco "jinak". S Orionem32+ jsem měl pocit "pevnějšího" a detailnějšího zvuku. U novější generace je možno nastavit i nižší hodnoty bufferu a dostat se na nižší latenci v případě USB2 připojení. Jelikož ovládací panely obou Orionů mají trochu odlišné pojmenování a hodnoty pro nastavení velikosti bufferu a USB streaming modu, nelze provést identické nastavení a měřit zatížení PC s úplně stejným nastavením. Při podobném nastavení ale nový Orion32+ pracoval subjektivně s nižším vytížením DAW a celý systém byl pocitově "Svižnější". Patrně novější driver je asi lépe sladěný s novým hardware a má více možností.

OLED displej: U starší vezre Orion32 bylo možno zobrazit 2 řady po 32 indikátorech vstupů a výstupů. Uživatel tak měl možnost zobrazit např. v horní řadě AD vstup a v dolní DAW výstup. Nejedná se o precizní metering, ale pro rychlý přehled postačuje. U nové řady Orion32+ se nám podařilo nastavit pouze 32 indikátorů ve dvou řadách (16+16). Takže uživatel má přehled, byť detailnější (větší šířka indikace), pouze o jednom zvoleném vstupu nebo výstupu. Na softwarovém ovládacím panelu jsou nadále vidět pořád obě sady, tak jako u předchozí verze.

Shrnutí a dojmy

Stejně jako všechny produkty Antelope, Orion 32+ Gen 3 nabízí jedinečnou kvalitu zvuku, precizní wordclock a dostatečnou flexibilitu pro téměř každou instalaci. I když je Orion32+ pro svou cenu ne zcela určen pro příležitostného uživatele DAW, pro seriózní uživatele a audiofily toto rozhraní patří mezi nejlepší na trhu. Kdo hledá spolehlivé zařízení a profesionální výsledek, určitě by měl Orion32+ zařadit na svůj seznam a vyzkoušet ho. Veliké díky za vstřícnost firmě MusicData, které nám Orion32+ zapůjčila na test.

Plus:

  • vynikající zvuk
  • komplexní I/O
  • flexibilní směrování
  • FPGA efekty
  • Thunderbolt konektivita
  • extra výstup pro monitoring
  • 4 interní mixy

Mínus:

  • neobsahuje Thunderbolt kabel
  • instalace o něco méně přímočařejší
  • uvítal bych zobrazení dvou sad indikátorů jako u Orion32

autor: Roman Kašník, studio RESET

Roman Kašník - producent, zvukový mistr, aktivní hráč na klávesové nástroje. Dlouholetá praxe v oboru. Pracoval v několika soukromých rádiích; vyrobil přes 2000 reklamních spotů. Natočil, zmástroval desítky skladeb a CD. Přes 10 let pracuje jako konzultant a specialista na digitální technologie v oblasti audio. Je držitelem několika certifikátů od renomovaných zahraničních firem.

Antelope Audio Orion32+ | Gen 3